Kde hledat pomoc?

Zde je stručný rozcestník, kam se můžete obrátit pro pomoc, pokud máte psychické obtíže:

Moji stávající pacienti (registrovaní v ordinaci):  pokud potřebují nový termín návštěvy nebo akutní konzultaci – mohou napsat SMS (dostupná jsem mezi 8-17 hod v pracovních dnech) nebo zavolat ve čtvrtky mezi 14,30-15,30.

Pokud vás zajímá péče o duševní zdraví s více celostním přesahem (pozn. nejedná se o klasickou psychiatrickou péči ani psychoterapii), můžete využít konzultací, které v této oblasti nabízím online / nebo osobně – jedná se však o službu, která není hrazená ze zdravotního pojištění  – více info zde:  Konzultace online / péče s celostním přesahem Tato služba bude dostupná od dubna 2023.

Lidé, kteří se odhodlávají řešit psychické onemocnění poprvé:  prosím kontaktujte nejprve svého praktického lékaře. Ten by měl být schopný posoudit, zda potřebujete odbornou psychiatrickou péči či nikoliv, v případě lehčích obtíží i praktický lékař může nastavit základní psychiatrickou léčbu.

Naopak v případě akutních, neodkladných a závažných psychických obtíží se můžete obrátit na Pohotovostní ambulanci na Psychiatrickém oddělení Nemocnice Liberec (tel. 486312216). Pacienti, kteří jsou registrovaní u nějakého ambulantního psychiatra, mohou tuto ambulanci využít pouze mimo běžnou ordinační dobu jejich lékaře. Lidé, kteří žádného psychiatra nemají a jsou akutně ohrožení závažným psychickým onemocněním, se mohou na tuto ordinaci obrátit 24 hod denně (ideálně po předchozí konzultaci u praktického lékaře).

Pokud nemůžete najít psychiatra v Liberci, doporučuji kontaktovat lékaře v jiných okolních městech (Jičín, Železný Brod, Mnichovo Hradiště, Mladá Boleslav, pacienti jezdí i do Hořic, do Mělníka nebo do Prahy), kde je snad o něco lepší dostupnost, než v Liberci, kde je opravdu velmi malý počet psychiatrů na počet obyvatel.

  • Mnohdy je u psychických obtíží dobrou pomocí psychoterapie – někdy i psychologická pomoc je dostatečná a třeba pak ani není potřeba pomoc psychiatrická – především u lehčích obtíží, vztahových problémů, stavů, které souvisejí se stresem aj. Psychoterapii mohou vykonávat jak terapeuti pracující v rámci péče na zdravotní pojišťovny, tak také terapeuti, kteří pracují na přímou platbu.
  • V Liberci mohu doporučit například tyto terapeuty pracující na přímou platbu:  například  Mgr. Moniku Bečvářovou, Bc. Kateřinu Burešovou, Mgr. Hanu Heindorferovou,  Bc. Přemysla Holeše, Mgr. Jitku Marečkovou, Mgr. Tomáše Procházku, Mgr. Blanku Stupkovou, Mgr. Zuzanu Švermovou (řazeno abecedně)